Pacific Wrecks
Pacific Wrecks    
  Missing In Action (MIA) Prisoners Of War (POW) Unexploded Ordnance (UXO)  
Chronology Locations Aircraft Ships Submit Info How You Can Help Donate
Marine Fighting Squadron 213 "Hell Hawks" VMF-213
United States Marine Corps (USMC)

Wartime History
During February 1943 operated transitioned to the F4U Corsair at Turtle Bay Airfield on Espiritu Santo.

During April 1943 moved to Guadalcanal. During that month, Commanding Officer (C. O.) Major Britt, was killed in a take off accident. During June 1943, moved to the Russell Islands to relieved VMF-124 and continued flying in the Solomons until December 1943.

During 1944, re-formed at Mojave and trained at Ewa Field on Oahu. During January 1945 supported the liberation of the Philippines and attacked targets in Japan and Okinawa during early 1945.

In total, pilots from VMF-213 claimed 117 enemy aircraft shot down.

Commanding Officers
Maj. Wade H. Britt, Oct. 1942 - Apr. 1943
Maj. Gregory J. Weissenberger, Apr. - Aug. 1943
Maj. James R. Anderson, Aug. - Oct. 1943
Capt. Leonard W. McCleary, Oct. - Nov. 1943
Maj. Stanley R. Bailey, Nov. 1943
Capt. James R. Wallace, Nov. - Dec. 1943

Aces
James N. Cupp, 13
Sheldon O. Hall, 6
John L. Morgan Jr., 8.5
Edward O. Shaw, 13
Wilbur J. Thomas, 18.5
Milton N. Vedder, 6
Gregory J. Weissenberger, 5

References
History of Marine Corps in World War II pages 461 (VMF-213 squadron summary)

Contribute Information
Do you have photos or additional information to add?

  Discussion Forum Daily Updates Reviews Museums Interviews & Oral Histories  
 
Pacific Wrecks Inc. All rights reserved.
Donate Now Facebook Twitter YouTube Google Plus Instagram