Pacific Wrecks
Pacific Wrecks    
  Missing In Action (MIA) Prisoners Of War (POW) Unexploded Ordnance (UXO)  
Chronology Locations Aircraft Ships Submit Info How You Can Help Donate
HMS Prince of Wales Roll of Honour

On December 10, 1941 . a total of 327 were lost aboard HMS Prince of Wales including:

Writer Francis Herbert Robert Adams, Royal Navy
Leading Telegraphist Jack Ainscough, Royal Navy
Lieutenant Benjamin Rhodes Armitage, Royal Naval Volunteer Reserve - Buried Kranji War Cemetery
Steward Albert John Ash, Royal Navy
Boy 1st Class Edwin Charles Ashton, Royal Navy
Stoker 2nd Class John Ashton, Royal Navy

Able Seaman Norman Casson Banister, Royal Navy
Boy 1st Class Robert Henry Banks, Royal Navy
Petty Officer Wilfred William Barrett, Royal Navy
Engine Room Artificer 5th Class John Robert Gardiner Barritt, Royal Navy
Able Seaman Claude Bastable, Royal Navy
Petty Officer Stoker Andrew Thomas Beal, Royal Navy
Captain (S) Stanley Thomas Beardsworth, Royal Navy
Chief Engine Room Artificer Cyril Beer, Royal Navy
Signal Boy Donald Ridge Berry, Royal Navy
Leading Writer Joseph Bethell, Royal Navy
Stoker 1st Class Alfred Charles Binding, Royal Navy
Boy 1st Class Donald Craig Birkett, Royal Navy
Petty Officer Cook Frederick Joseph Blatchford, Royal Navy
Able Seaman John Irvin Blunt, Royal Navy
Able Seaman Alfred George Bond, Royal Navy
Leading Seaman John Robert Bond, Royal Navy
Able Seaman Douglas Booth, Royal Navy
Able Seaman George Booth, Royal Navy
Ordinary Seaman George Edward Bootherstone, Royal Navy
Marine Eric Sydney James Bowden, Royal Marines
Petty Officer Supply Edgar George Bown, Royal Navy
Stoker 2nd Class Joseph Branwood, Royal Navy
Plumber 1st Class Edwin Ernest Brewer, Royal Navy
Ordinary Seaman George Brierley, Royal Navy
Leading Seaman Ben Brookes, Royal Navy
Marine Frederick Brooks, Royal Marines
Leading Seaman John Robert Hernaman Brown, Royal Navy
Chief Petty Officer Writer Joseph Henry Brown, Royal Navy
Leading Signalman Joseph Burn, Royal Navy
Leading Seaman Eric Burrell, Royal Navy
Marine Robert Archibald Bush, Royal Marines
Stoker 1st Class William George Dunn Butterworth, Royal Navy

Stoker 2nd Class Thomas Cecil Cairns, Royal Navy
Leading Cook (O) John Arthur Capp, Royal Navy
Leading Writer John Carruthers, Royal Navy
Stoker 1st Class Charles Carter, Royal Navy
Stoker 2nd Class Stanley Carter, Royal Navy
Leading Supply Assistant Kenneth Frederick Casby, Royal Navy
Corporal William Robert Chambers, MID, Royal Marines
Able Seaman Norman Chrimes, Royal Navy
Telegraphist Frederick Victor Clayton, Royal Navy
Ordnance Artificer 1st Class Thomas Charles Clements, Royal Navy
Ordinary Seaman Arthur Roy Clerke, Royal Navy
Stoker 1st Class Jack Coates, Royal Navy
Stoker 1st Class John Collins, Royal Navy
Leading Stoker Samuel Richard Collom, Royal Navy
Ordinary Signalman Kenneth Cooper, Royal Navy
Able Seaman Ronald Henry Cooper, Royal Navy
Leading Seaman Douglas Craven, Royal Navy
Ordinary Telegraphist Crawford Annesley Cree, Royal Navy
Ordinary Seaman Douglas James Crombie, Royal Navy
Marine Walter Sydney Cross, Royal Marines
Able Seaman Denis Heathcote Crowder, Royal Navy
Able Seaman Harry Gordon Crowder, Royal Navy

Signalman Norman Charles Daventry, Royal Navy
Electrical Artificer 4th Class Kenneth William Dawson, Royal Navy
Steward Norman Marsden Day, Royal Navy
Petty Officer Steward Ernest Frederick Dehnert, Royal Navy
Able Seaman Joseph Dempsey, Royal Navy - Died December 11, 1941 - Buried Kranji War Cemetery
Leading Stoker John Dennehy, Royal Navy
Engine Room Artificer 4th Class George Wolfendale Dodds, Royal Navy
Stoker 1st Class Leonard Stanley Dolphin, Royal Navy
Leading Seaman Harold Leslie Dove, Royal Navy
Leading Stoker Daniel Driscoll, Royal Navy
Ordinary Seaman Peter Christopher Dwyer, Royal Navy

Supply Assistant George Eric Easton, Royal Navy
Engine Room Artificer 4th Class Joseph Raymond Eaves, Royal Navy
Boy 1st Class George Edington, Royal Navy
Stoker 2nd Class George Henry Edwards, Royal Navy
Petty Officer Telegraphist Leonard George Ellen, Royal Navy
Able Seaman Frederick Elliott, Royal Navy
Boy 1st Class James Ellis, Royal Navy
Shipwright 1st Class Reginald Essery, Royal Navy
Leading Stoker Frederick Evans, Royal Navy
Stoker 1st Class Douglas Exeter, Royal Navy

Leading Cook (S) Rowland Fairchild, Royal Navy
Able Seaman Sydney Bracken Fairfoul, Royal Navy
Ordinary Seaman Stanley Fairhurst, Royal Navy
Petty Officer Stoker William George Farley, Royal Navy
Petty Officer Elba Fenton, Royal Navy
Lieutenant Commander George Cuthbert Irwin Ferguson, Royal Navy Volunteer Reserve
Chief Electrical Artificer Reginald Alfred Jogn Fewings, Royal Navy
Ordinary Seaman Neville Fletcher, Royal Navy
Able Seaman Eric Morgan Flint, Royal Navy
Able Seaman Leonard Nelson Foster, Royal Navy
Marine Jack Fox, Royal Marines
Able Seaman Leslie Joseph Milne Fulton, Royal Navy
Stoker 1st Class Edward Furness, Royal Navy

Ordinary Seaman Roy Walter Thomson Galbraith, Royal Navy
Petty Officer George Rosser Gardner, Royal Navy
Leading Stoker Walter Ernest Garner, Royal Navy
Ordinary Seaman Harry John Germaine, Royal Navy
Able Seaman Donald Lewis Gibbons, Royal Navy
Marine Edward George Gibbs, Royal Marines
Chief Yeoman of Signals Alfred Edwin Gilbert, DSM, Royal Navy
Able Seaman David Gill, Royal Navy
Chief Stoker Reginald Thomas Glanville, Royal Navy
Marine Frederick Thomas Alfred Golby, Royal Marines
Petty Officer Stoker Nelson Victor Golledge, Royal Navy
Leading Stoker James Gordon, Royal Navy
Petty Officer Arthur Robert Gosham, Royal Navy
Able Seaman Frederick Charles Green, Royal Navy
Able Seaman Lionel John Baker, Royal Navy

Petty Officer Leslie James Haley, Royal Navy
Able Seaman Spencer Edwin Halfnight, Royal Navy
Engine Room Artificer 4th Class Gordon Ernest John Hall, Royal Navy
Engine Room Artificer 5th Class George Alexander Halliday, Royal Navy
Blacksmith 4th Class Alfred Albert Ham, Royal Navy
Able Seaman James Harris, Royal Navy
Petty Officer Stoker Thomas Henry Harris, Royal Navy
Able Seaman William Edward Hart, Royal Navy
Stoker 1st Class Fred Haskett, Royal Navy
Stoker 1st Class John Haslam, Royal Navy
Ordinary Seaman John Everest Hastie, Royal Navy
Signalman Percival George Hatherell, Royal Navy
Leading Writer Frederick Desmond Hawke, Royal Navy
Steward George Francis Hays, Royal Navy
Petty Officer Francis Mortimer Heath, Royal Navy
Supply Assistant John Herbert Hemingway, Royal Navy
Able Seaman Frank Heveron, Royal Navy
Able Seaman Harry Heywood, Royal Navy
Able Seaman Jack Hicks, Royal Navy
Marine James Higginbotham, Royal Marines
Petty Officer Stoker Arthur Sidney Hinder, Royal Navy
Stoker 1st Class Tom Daniel Hobson, Royal Navy
Marine Kenneth Hockney, Royal Marines
Boy Telegraphist George Donald Holden, Royal Navy
Telegraphist Donald Mitchell Holloway, Royal Navy
Able Seaman John William Holmes, Royal Navy
Boy 1st Class James Holsgrove, Royal Navy
Stoker 1st Class William Homer, Royal Navy
Petty Officer John George Thomas Horley, Royal Navy
Cook (S) Patrick Anthony Horrigan, Royal Navy
Able Seaman William Horton, Royal Navy
Electrical Artificer William Henry Hotchkiss, Royal Navy
Chief Yeoman of Signals Ronald Sheridan Howell, Royal Navy
Coder David William Benjamin Hughes, Royal Navy
Petty Officer Verdon Hughes, Royal Navy
Midhsipman Peter Allan Burfield Hunt, Royal Naval Reserve
Engine Room Artificer 3rd Class Arthur Hyder, Royal Navy

Stoker 2nd Class Rex George Iles, Royal Navy

Leading Cook (S) Albert Jacks, Royal Navy
Able Seaman Ernest Valentine Jackson, Royal Navy
Shipwright 4th Class Leslie May Jago, Royal Navy
Assistant Steward Alwyn Jayes, Royal Navy
Ordinary Signalman Wilfred Charles Jeans, Royal Navy
Able Seaman William Harry Jeffrey, Royal Navy
Able Seaman Harold Jenkins, Royal Navy
Leading Stoker Alfred George Johns, Royal Navy
Boy 1st Class Joseph Thomas Johnson, Royal Navy
Lieutenant Commander Surgeon Robert Douglas Johnston, Royal Navy
Marine Harry Jones, Royal Marines
Ordinary Signalman John Hones, Royal Navy
Ordinary Signalman Ronald Arthur Jones, Royal Navy
Marine Stanley Jones, Royal Marines

Marine Murth Burt Keeler, Royal Marines
Able Seaman Leonard David Kent, Royal Navy
Wireman John Francis Kershaw, Royal Navy
Able Seaman Arthur Leonard King, Royal Navy
Leading Seaman David Kirkpatrick, Royal Navy - Died December 16, 1941 - Buried Kranji War Cemetery
Joiner 3rd Class Frederick Knight, DSM, Royal Navy

Marine William Lacey, Royal Marines
Stoker 2nd Class Joseph Patrick Lang, Royal Navy
Lieutenant Commander Cecil Graham Lawson, Royal Navy
Commander Harold Fergusson Lawson, MID, Royal Navy
Captain John Catterall Leach, DSO, MVO, Royal Navy
Leading Supply Assistant George Ralph Lear, Royal Naval Volunteer Reserve
Stoker 1st Class Frederick Thomas Libby, Royal Navy - Died December 11, 1941 - Buried Kranji War Cemetery
Stoker 2nd Class Andrew Long, Royal Navy
Shipwwright 1st Class James Lowther, Royal Navy
Ordinary Seaman Michael Francis Lynch, Royal Navy

Marine Walter Maden, Royal Marines
Petty Officer Thomas John Magahy, Royal Navy
Stoker 1st Class Jeremiah Manley, Royal Navy
Commissioned Electrician Eric Harry Marchant, MID, Royal Navy
Stoker 2nd Class George Marshall, Royal Navy
Engine Room Artificer 4th Class Leslie Marshall, Royal Navy
Ordinary Seaman Francis John Martin, Royal Navy
Able Seaman Victor Martlew, Royal Navy
Ordinary Seaman William Frederick Charles Masters, Royal Navy
Chief Sailmaker Robert Matthews, Royal Navy
Able Seaman Jack Mettrick, Royal Navy
Stoker 2nd Class Arthur Mills, Royal Navy
Marine David Henry Mills, Royal Marines - Died September 23, 1942 - Buried Kranji War Cemetery
Able Seaman John Mitchell, Royal Navy
Ordinary Seaman Thomas Curran Moffat, Royal Navy
Leading Stoker Thomas Monk, Royal Navy
Joiner 4th Class Kenneth Howard William Morgan, Royal Navy
Able Seaman Arthur Alfred Mundy, Royal Navy
Ordinary Seaman Patrick Joseph McBride, Royal Navy
Steward William Chester McCameron, Royal Navy
Boy 1st Class Robert McClintock, Royal Navy
Ordinary Signalman John Augustus McCullagh, Royal Navy
Marine Charles Gilbert McGrath, Royal Marines
Corporal Leonard McGregor, Royal Marines
Boy 1st Class James Edward McGuinness, Royal Navy
Boy 1st Class John McKenzie, Royal Navy
Able Seaman John Barrie McKenzie, Royal Navy
Able Seaman James McNelis, DSM, Royal Naval Volunteer Reserve
Petty Officer John Richard McSparrow, Royal Navy
Leading Telegraphist John McNaught Dickson McVean, Royal Navy

Stoker 1st Class Cecil Nankivell, Royal Navy - Buried Kranji War Cemetery
Ordinary Seaman John Edward Noon, Royal Navy
Stoker 1st Class John Thomas Norsworthy, Royal Navy
Leading Steward Joseph Albert Nye, Royal Navy

Stoker 1st Class James O'Grady, Royal Navy
Assistant Steward Ernest Richard Offen, Royal Navy
Ordinary Seaman Edward Owen, Royal Navy
Petty Officer Goronwy Wynne Owen, Royal Navy

Petty Officer Frederick Charles Paget, Royal Navy - Buried Kranji War Cemetery
Petty Officer John Horace Paley, Royal Navy - Buried Kranji War Cemetery
Leading Steward John Stanley Parker, Royal Navy
Chaplain The Reverend Wilfred Graham Parker, Royal Navy
Ordinary Seaman Eric Hudson Parkinson, Royal Navy
Able Seaman Colin Parry, Royal Navy
Stoker 2nd Class William Parsonage, Royal Navy
Warrant Writer Officer Frank Partridge, Royal Navy
Ordnance Artificer 4th Class James Passman, Royal Navy
Electrical Lieutenant Rupert Henry Peters, Royal Naval Volunteer Reserve
Admiral Sir Tom Spencer Vaughan Phillips, KCB, Royal Navy
Able Seaman Norman Pilkington, Royal Navy
Boy 1st Class Kenneth Platt, Royal Navy
Petty Officer Stoker Sydney Harry James Pope, Royal Navy
Telegraphist Henry Wilson Porter, Royal Navy
Able Seaman James William Potter, Royal Navy
Coder William Hollingworth Poxon, Royal Navy
Marine David Evan Price, Royal Marines
Commander Maurice Price, Royal Navy
Able Seaman Herbert Proctor, Royal Navy
Assistant Steward Henry George Proctor, Royal Navy
Marine Bert Proffitt, Royal Marines

Petty Officer Supply Charles Leslie Randles, Royal Navy
Stoker 2nd Class Albert Rankin, Royal Navy
Corporal Herbert Ray, Royal Marines
Stoker 1st Class Jack Rayner, Royal Navy
Steward Ronald William Reed, Royal Navy
Lieutenant Commander Henry Neville Reid, Royal Navy
Boy 1st Class Alexander Roy Reynolds, Royal Navy
Able Seaman John Francis Rice, Royal Navy
Marine William John Henry Rice, Royal Marines
Leading Steward Frederick Harold Richards, Royal Navy
Shipwright 1st Class Thomas James Rewartha Richards, DSM, Royal Navy
Stoker 1st Class John Lawton Roberts, Royal Navy
Stoker 2nd Class William Leonard Roberts, Royal Navy
Able Seaman Albert Robinson, Royal Navy
Assistant Steward Dudley Charles Rope, Royal Navy
Able Seaman Percy John Rowe, Royal Navy
Steward William Edward Rutherford, Royal Navy

Marine Herbert George Stanley Scott, Royal Marines
Engine Room Artificer 5th Class Howard Blakeney Scott, Royal Navy
Engine Room Artificer 3rd Class Richard William John Searle, Royal Navy
Boy 1st Class Alexander Shaw, Royal Navy
Petty Officer William Joseph Sheen, Royal Navy
Marine Thomas Smth Shepherd, Royal Marines
Able Seaman Stephen Sheridan, Royal Naval Volunteer Reserve
Stoker 1st Class Richard Shimmin, Royal Navy
Able Seaman Robert Shore, Royal Navy - Buried Kranji War Cemetery
Lieutenant (E) Peter John Allan Slade, Royal Navy
Leading Cook (S) Frederick John Sly, Royal Navy
Marine Alexander Harry Smith, Royal Marines
Boy 1st Class John Smith, Royal Navy
Able Seaman Samuel Smith, Royal Navy
Able Seaman Samuel Smith, Royal Navy
Stoker 1st Class Walter Smith, Royal Navy
Able Seaman Victor Southard, Royal Navy
Stoker 1st Class Mervyn Charles Spence, Royal Navy
Petty Officer John Standford Spencer, MID, Royal Navy
Boy 1st Class Stanley Spruce, Royal Navy
Boy Bugler Gilbert Stapleton, Royal Marines
Engine Room Artificer 5th Class John Housin Steele, Royal Navy
Stoker 2nd Class Arthur Joseph Stevens, Royal Navy
Assistant Steward Dudley Charles Steward, Royal Navy
Stoker 2nd Class William Stewart, Royal Navy
Stoker 2nd Class William Francis Stockbridge, Royal Navy
Stoker 1st Class Horace Thomas John Sudgen, Royal Navy
Engine Room Artificer 1st Class Harry Reginald Symons, Royal Navy

Stoker 1st Class Walter Francis Tames, Royal Navy
Ordinary Seaman Christopher Tatton, Royal Navy
Leading Stoker George Edward Taylor, Royal Navy - Buried Kranji War Cemetery
Sub-Lieutenant (S) Roy Cedric Taylor, Royal Naval Volunteer Reserve
Wireman Eric Thompson, Royal Navy
Electrical Artificer 4th Class Edward James Thornhill, Royal Navy
Chief Mechanician Leslie marshall Robert Thyer, Royal Navy
Stoker 2nd Class William Etchel Traynor, Royal Navy
Midshipman David Risely Wilberforce Tribe, Royal Navy
Stoker 2nd Class Charles Edwin Truscott, Royal Navy

Stoker 1st Class Leonard Andrew Vincent, Royal Navy

Stoker 2nd Class Thomas A Walkley, Royal Navy - Died December 13, 1941 - Buried Kranji War Cemetery
Engine Room Artificer 1st Class Ernest Michael Wallace, Royal Navy
Able Seaman Roy Morgan Walters, Royal Navy
Stoker 1st Class James Kenneth Walton, Royal Navy
Boy 1st Class John Herbert Weaver, Royal Navy
Stoker 1st Class Henry Thomas Charles Weeks, Royal Navy
Chief Ordnance Artificer William Henry Frederick Westlake, Royal Navy
Painter 1st Class Horace Victor Wheaton, Royal Navy
Shipwright 4th Class Jack Widdecombe, Royal Navy
Engine Room Artificer 1st Class Leonard Charles Widdecombe, Royal Navy
Able Seaman Paul Laurence Wilkinson, Royal Navy
Chief Stoker Sydney Wilkinson, Royal Navy
Cook (S) Ernest Richard Williams, Royal Navy
Leading Stoker James Henry Williams, Royal Navy
Engine Room Artificer 3rd Class John Phillip Moss Williams, Royal Navy - Died July 18, 1942 - Buried Kranji War Cemetery
Able Seaman Robert Williams, Royal Navy
Assistant Steward William Charles Williams, Royal Navy
Leading Stoker William George Henry Williams, Royal Navy
Able Seaman Ernest Wilson, Royal Navy
Chief Electrical Artificer Basil Frederick Percy Bamsay Wingfield, Royal Navy
Leading Stoker Jogn Charles Winstanley, Royal Navy
Marine Douglas Winter, Royal Marines
Able Seaman Stanley Charles Withers, Royal Navy
Sub-Lieutenant John Bassett Womersley, Royal Naval Volunteer Reserve
Leading Stoker William Wood, Royal Navy
Chief Shipwright Leonard John Woollons, MID, Royal Navy
Stoker 1st Class Stanley Wright, Royal Navy
Musician Harold Walter William Wyatt, Royal Marine Band

Ordinary Seaman Colin Yarwood, Royal Navy
Boy 1st Class James Young, Royal Navy
Boy 1st Class Robert Emmanuel Young, Royal Navy
Able Seaman William George Young, Royal Navy

References
This list of 325 names was compiled by Daniel Leahy from a listing of graves at the Kranji War Cemetery and the names listed on the Chatham Naval Memorial, Plymouth Naval Memorial and Portsmouth Naval Memorial.
Commonwealth War Graves Commission - Chatham Naval Memorial
Commonwealth War Graves Commission - Kranji War Cemetery
Commonwealth War Graves Commission - Plymouth Naval Memorial

Commonwealth War Graves Commission - Portsmouth Naval Memorial

Contribute Information
Do you have photos or additional information to add?

 
  Discussion Forum Daily Updates Reviews Museums Interviews & Oral Histories  
 
Pacific Wrecks Inc. All rights reserved.
Donate Now Facebook Twitter YouTube Google Plus Instagram